Lista aktualności Lista aktualności

Dla ludzi i dla przyrody

W Dobiegniewie, położonym w bliskim sąsiedztwie Drawieńskiego Parku Narodowego, powstała atrakcyjna infrastruktura dla kajakarzy i turystów. To efekt projektu jednego z naszych beneficjentów.

Rekreacja towarzyszy tu ochronie przyrody. Od czasu utworzenia DPN ruch kajakarski na Drawie wzrósł wielokrotnie, kumulując się w miejscach cennych przyrodniczo. Nowa infrastruktura, dofinansowana z funduszy europejskich, służy właśnie przekierowaniu części nadmiernego ruchu turystycznego poza granice parku. Jednocześnie zabezpiecza siedliska i gatunki związane z Mierzęcką Strugą poprzez urządzenie tam alternatywnego szklaku kajakowego wraz z udogodnieniami dla turystów, dodatkowo uporządkowując biwakowanie „na dziko”.

Nowe obiekty znajdziecie w 3 lokalizacjach wzdłuż rzeki Mierzęcka Struga.

W Dobiegniewie powstał pasaż o długości ponad 800 metrów, który w środkowej części rozdziela się na pieszą ścieżkę przyrodniczą oraz część spacerowo-rowerową. Dodatkowo, w niewielkiej odległości od centrum miasta, połączono oba brzegi Mierzęckiej Strugi drewnianym mostkiem i zagospodarowano teren wokół rzeki wypływającej z jeziora Wielgie. Do dyspozycji turystów pozostają dwie wiaty, miejsca parkingowe, pomieszczenia socjalne i toalety, a także niewielka siłownia plenerowa i miejsce wodowania dla kajaków. W odległości kilkunastu metrów od zabudowy wykonano wchodzący w jezioro pomost widokowy o długości ponad 150 m.

W drugim miejscu, nad jeziorem Osiek, poszerzono odcinek plaży przy pozostawieniu jej trawiastego charakteru, wybudowano ścieżki oraz małą infrastrukturę (ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci). Postawiono też nowy 200-metrowy pomost o drewnianej konstrukcji z jednostronną balustradą i drabinkowymi zejściami do wody. Gmina odnowiła także pomost dla kajaków i dobudowała niskowodny pomost dla jachtów. W sąsiedztwie powstał taras widokowy – zadaszony, z możliwością przymocowania i spuszczenia na wodę kajaków. Na istniejącym polu biwakowym pojawiła się wiata do przygotowania posiłków i odpoczynku. W okolicy plaży zachowano istniejące zalesienie i wytyczono ściekę przyrodniczą, dzięki której można zwiedzić fragment podmokłego i niedostępnego brzegu jeziora.   

Niewielka przystań dla ruchu kajakowego została również utworzona w miejscowości Łęczyn, gdzie można zakończyć spływ Mierzęcką Strugą, na odcinku z Dobiegniewa i Mierzęcina lub zwodować kajaki i podróżować rzeką aż do Drawy. Przy niewielkiej ingerencji w otoczenie powstała kameralna infrastruktura biwakowa z miejscem na ognisko, trzema wiatami i parkingiem dla turystów.

Może przed końcem wakacji warto wpaść do Dobiegniewa.