Lista aktualności Lista aktualności

Stołówka dla modraszków

Jesienią 2020 r., na obszarach Natura 2000 „Łąki w okolicach Kluczborka nad Stobrawą” i „Łąki w okolicach Karłowic nad Stobrawą”, przeprowadzono działania ochronne polegające na wprowadzeniu rośliny żywicielskiej, tj. krwiściągu lekarskiego "Sanguisorba officinalis" na potencjalne siedliska motyli: modraszka telejusa i modraszka naustitousa.

Roślina ta pełni ważną rolę w skomplikowanym cyklu rozwojowym tych gatunków motyli. Dorosła samica modraszka składa jaja w kwiatostanie krwiściągu lekarskiego, a po pewnym czasie wylęgają się z nich gąsienice żywiące się nasionami, wytwarzając przy tym słodką wydzielinę. To zwabia mrówki, które transportują gąsienice do mrowiska. Tam następuje proces przepoczwarzenia się w dorosłego motyla. Oba ww. gatunki modraszków preferują tylko jeden gatunek rośliny żywicielskiej. Brak krwiściągu lekarskiego powoduje, że populacja motyli ulega drastycznemu zmniejszeniu, a w konsekwencji zanika na danym siedlisku. Dlatego tak ważną rolę pełnią działania ochronne, które są ujęte w planie zadań ochronnych dla ww. obszarów Natura 2000, polegające na odbudowaniu populacji krwiściągu lekarskiego na łąkach modraszkowych na Opolszczyźnie.

Zabiegi ochronne prowadzone w zeszłym roku obejmowały przygotowanie pasów w strefie zasiewów poprzez odpowiednie spulchnienie gleby za pomocą glebogryzarki, a następnie wysiew nasion krwiściągu lekarskiego wraz ze zwałowaniem na wskazanych działkach, które są potencjalnymi siedliskami motyli. Metoda ta została wskazana w ekspertyzie dotyczącej wprowadzenia rośliny żywicielskiej na obu tych obszarach naturowych jako jedna z lepszych dla odbudowy populacji tej rośliny.

W poprzednich latach prowadzono działania związane z przywróceniem ekstensywnego użytkowania kośnego łąk, które doprowadziły do odtworzenia się rdestu wężownika, będącego rośliną żywicielską dla czerwończyka fioletka na jego potencjalnych siedliskach w obszarze Natura 2000 „Łąki w okolicach Kluczborka nad Stobrawą”. Dlatego wysiew tej rośliny na tym terenie nie był prowadzony.

Oczekiwane efekty prac będą widoczne wiosną 2021 r.

Działania przeprowadzono w ramach realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu projektu pn. „Ochrona in situ wybranych siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000”, dofinansowanego ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Autorka tekstu: Irena Kania-Surowiec z RDOŚ w Opolu