Asset Publisher
Dzikość w sercu - "Ocalony Świat"
W piątym odcinku serii „Ocalony Świat” widzowie TVP1 razem z Eweliną Flintą oraz Grzegorzem Miśtalem dowiedzieli się z jakimi problemami borykają się populacje wilków, rysi i niedźwiedzi oraz w jaki sposób można im pomóc.
O tym jakim problemem dla dużych zwierząt jest dzielenie siedlisk np. autostradami, które tworzą bariery nie do przejścia pomiędzy zbiorowiskami leśnymi, dowiedzieliśmy się w Borach Dolnośląskich. Tam też Ewelina Flinta miała okazję tropić wilki u boku działaczy Stowarzyszenia dla Natury „Wilk", a nawet zwiedzi od środka wilczą norę.
W trzecim odcinku cyklu „Ocalony świat" TVP1 pt. „Dzikość w sercu" na Mazurach WWF oraz leśnicy opowiedzieli o projekcie mającym na celu zwiększenie liczebności rysi. Ewelina Flinta, a z nią widzowie dowiedzieli się jakimi metodami wsiedlane są rysie na teren Puszczy Piskiej.
– Wilk, ryś, niedźwiedź to największe zwierzęta drapieżne występujące na terenie Polski.Królowie polskich lasów Dziś populację wilka w naszym kraju szacuje się na ok. 700 osobników, rysi jest mniej niż 300, a niedźwiedzi brunatnych ponad 100 – mówi Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Bieszczady to królestwo wszystkich trzech polskich wielkich drapieżników, ale Grzegorz Miśtal jesienią ruszył śladami największego z nich. Naukowcy uświadamiali mu jak ważne jest dbanie o siedliska zwierząt. Miał także okazję przekonać się naocznie w jaki sposób zbiera się materiał do badań DNA, bez zbliżania się do niebezpiecznych zwierząt i zakłócania ich spokoju.
Okazuje się, że jednym ze sposobów ratowania niedźwiedzi jest dbanie o stare, połemkowskie sady owocowe, które zostały w bieszczadzkich dolinach po zabudowaniach opustoszałych w wyniku akcji Wisła. Starymi jabłoniami opiekują się leśnicy, a w zamian raz na jakiś czas udaje im się sfotografować niedźwiadka siedzącego na drzewku i chrupiącego ze smakiem jabłka.
Premiera odcinka o z Eweliną Flintą odbyła się 3 października o godz. 10:30. Lasy Państwowe zapraszają na kolejne emisje:
-
TVP1
sobota, godzina 10:30 (emisja kolejnych odcinków co tydzień) -
TVP Polonia
niedziela, godzina 16.25 (emisja kolejnych odcinków co tydzień)
powtórka: niedziela, godzina 0:05, wtorki, godzina 13:50 -
TVP ABC
poniedziałek, godzina 22:00 (emisja kolejnych odcinków co tydzień) -
TVP HD
sobota, godzina 8:20 (emisja kolejnych odcinków co tydzień od 13 września 2014 r.)
powtórka: niedziela, godzina 14:40 -
TVP Historia
wtorek, godzina 10:30 (emisja kolejnych odcinków co tydzień)
***
Cykl filmów przyrodniczych „Ocalony Świat" i nagrodzony odcinek pt. „Gorąco i sucho" powstał we współpracy z TVP w ramach realizowanego przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych projektu „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk".
11-odcinkowa seria filmów przyrodniczych, wyreżyserowana przez Martę Kądzielę, przedstawia kilkadziesiąt miejsc realizacji najlepszych projektów ochrony gatunków lub siedlisk. Gospodarzem cyklu jest Grzegorz Miśtal, któremu w każdym odcinku towarzyszy gwiazda, osoba znana z kina, estrady bądź z telewizji.
Wśród zaproszonych gości można wymienić takie nazwiska jak: Zbigniew Zamachowski, Agata Kulesza, Joanna Kulig, Cezary Kosiński, Mateusz Damięcki, Anna Dymna, Olga Bończyk, Beata Tadla, Anna Popek, Ewelina Flinta, Rafał Królikowski.