Lista realizowanych projektów Lista realizowanych projektów

Ochrona czynna aldrowandy pęcherzykowatej („Aldrovanda vesiculosa”) na terenie Lubelszczyzny

BENEFICJENT: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

TYTUŁ: Ochrona czynna aldrowandy pęcherzykowatej („Aldrovanda vesiculosa”) na terenie Lubelszczyzny

OPIS: Aldrowanda pęcherzykowata to bardzo rzadki gatunek rośliny owadożernej, pospolity w czasach prehistorycznych, a obecnie występujący w nielicznych stanowiskach w Polsce i na świecie. Ze względu na swoiste warunki siedliskowe, które preferuje (zbiorniki wodne o specyficznej żyzności) oraz na fakt, że liczba stanowisk naturalnego występowania aldrowandy spada, gatunek ten jest określany jako krytycznie zagrożony.

Najważniejsze działania w projekcie obejmują:

  • Otrzymanie roślin potomnych. Rośliny potomne aldrowandy pęcherzykowatej zostaną uzyskane metodą in vitro, a następnie będą wykorzystane do reintrodukcji lub zasilania istniejących populacji gatunku na terenie Lubelszczyzny.
  • Monitoring siedliskowy. Przeprowadzone zostaną analizy laboratoryjne wód jeziornych oraz monitoring populacji, w trakcie którego określana będzie zdrowotność roślin posadzonych na stanowiskach naturalnych.
  • Adaptację roślin i wysadzanie do siedlisk naturalnych. Uzyskane w wyniku sztucznej hodowli rośliny zostaną przeniesione do stacji aklimatyzacyjnej nad jeziorem Piaseczno, w Stacji Naukowo-Badawczej Katedry Hydrobiologii i Ochrony Ekosystemów UP w Lublinie, w celu przystosowania do zmiennych warunków środowiska. Adaptacja w terenowej stacji aklimatyzacyjnej będzie trwała około 30 dni. Po przejściu etapu aklimatyzacji rośliny partiami (od 100 do 300 osobników w każdym ze stanowisk w zależności od jego wielkości) wysiedlane będą na wytypowane stanowiska [jezioro Brzeziczno, jezioro Łukietek, torfianki w kompleksie torfowiskowym Jelino (Krugłe Bagno), Jezioro Moszne, Jezioro Karaśne, Jezioro Orchowe].

GATUNKI CHRONIONE: aldrowanda pęcherzykowata

ZASIĘG: woj. lubelskie

WARTOŚĆ PROJEKTU: 978 505,59 zł, w tym: 831 729,75 zł dofinansowania z UE