Asset Publisher
Pytania i odpowiedzi 2.4.1.1.2018
WNIOSEK O DOFINANSOWANIE I ZAŁĄCZNKI
- Jaki stopień szczegółowości należy podać w pkt A.4.1. wniosku o dofinansowanie (np. życiorys z miejscami pracy, dokonania, publikacje, ukończone kursy itp.)?
Odp. W punkcie A.4.1 należy ogólnie opisać specjalistyczną wiedzę i doświadczenie osób odpowiedzialnych za realizację projektu w zakresie realizacji i rozliczania projektów współfinansowanych ze środków UE pod kątem umiejętności obsługi zgłaszanego do dofinansowania przedsięwzięcia. Lista i zakres dokumentów załączanych do wniosku (link: http://www.ckps.lasy.gov.pl/documents/17417482/33347409/Za%C5%82.+nr+2+do+RK_lista+za%C5%82%C4%85cznik%C3%B3w+do+WOD_f_mI-aktualizacja+25.04.2018.pdf/1a521fb4-3007-166b-3c10-4d2a8fc46a85) nie obejmuje załączników w postaci życiorysów, ukończonych kursów itp. i nie należy ich załączać.
Informacje przedstawione w pkt A.4.1 wniosku o dofinansowanie powinny być spójne z zawartymi w pkt. 3.1.3 Planu Realizacji Projektu (PRP).
- Wśród obowiązkowych załączników składanych na etapie oceny merytorycznej I stopnia jest zał. nr 11 Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomościami w celu realizacji projektu oraz okresie jego trwałości. Czy nieruchomości których dotyczyć ma zał. nr 11 obejmują również grunty na których przewidziano zabiegi ochrony czynnej? Czy w przypadku zał. nr 11 składanego na etapie oceny I stopnia, obowiązują również wyłączenia wskazane w opisie załącznika nr 6 (tzn. załącznika tego można nie dołączać, jeśli dokładna lokalizacja działań nie jest możliwa bez wyników wcześniejszej przyrodniczej, która jest zaplanowana w projekcie)?
Odp. Wymóg przedstawienia do oceny merytorycznej I załącznika nr 11 dotyczy sytuacji, kiedy lokalizacja działań jest już ustalona na wstępnym etapie przygotowania projektu.
Wymóg nie dotyczy działań, których lokalizacje będą typowane w trakcie realizacji projektu, wymagających np. wcześniejszej inwentaryzacji przyrodniczej, dla których tym samym nie jest możliwe wskazanie właściciela działki/zarządcy terenu.
Załącznik nr 11 obejmuje również grunty, na których przewidziano zabiegi ochrony czynnej.
- Czy Parki Narodowe są zobowiązane do złożenia oświadczenia o niezaleganiu z informacją do GDOŚ? Czy dotyczy to tylko parków krajobrazowych/rezerwatów?
Odp. Zgodnie z i informacją zamieszczoną na stronie Centralnego Rejestru Ochrony Form Przyrody Parki Narodowe mają ustawowy obowiązek składania sprawozdań do ww. rejestru, prowadzonego przez GDOŚ.
- Czy opinia służb odpowiedzialnych za ochronę przyrody (w naszym przypadku Rady Parku), może być podpisana w imieniu Rady przez Przewodniczącego ? Czy wymagane są podpisy większej liczby członków?
Odp. Opinia służb odpowiedzialnych za ochronę przyrody w przypadku Parku Narodowego może być podpisana w imieniu Rady przez Przewodniczącego Rady Parku.
- W ilu egzemplarzach drukowanych należy składać wszystkie oświadczenia i formularze?
Odp. Wydrukowany i podpisany wniosek, wraz z załącznikami należy złożyć w 1 egzemplarzu.
KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDTAKÓW
- Czy narzuty uczelni są kosztem kwalifikowanym?
Odp. Tak, narzuty pracodawcy są kosztem kwalifikowalnym.
- Czy wynagrodzenie pracowników beneficjenta może być wkładem własnym?
(tzn. pracownicy już zatrudnieni na Uniwersytecie zostają oddelegowani do prac w projekcie, ale opłacani są nadal przez Uniwersytet).
Odp. Tak, wynagrodzenie pracowników Beneficjenta może stanowić wkład własny do projektu.
DEMARKACJA
- W regulaminie obecnie trwającego konkursu widnieje informacja, cyt.: "W
konkursie nie mogą być finansowane projekty ograniczone terytorialnie do
obszaru jednego województwa, mające na celu prowadzenie działań ochronnych
(...), jeśli takie działania zostały zaplanowane do realizacji przez dany
typ beneficjenta w ramach regionalnych programów operacyjnych".
Czy zapis ten oznacza, że projekt nie może dotyczyć obszaru
tylko jednego województwa, jeżeli w ramach RPO są planowane środki na ten cel?
Odp. Zgodnie Regulaminem konkursu 2.4.1/1/2018 rozdział VIII. RODZAJE PROJEKTÓW pkt 3: "W przypadku braku środków w danym RPO należy dostarczyć odpowiednie oświadczenie/zaświadczenie o braku możliwości finansowania działań ochronnych w ramach regionalnych programów operacyjnych."
Powyższe ma na celu zabezpieczenie przed podwójnym finansowaniem z różnych programów tych samych działań.
Załączenie oświadczenia/zaświadczenia z RPO potwierdzającego brak możliwości uzyskania dofinansowania przedsięwzięcia z tego źródła uprawnia do ubiegania się o dofinansowanie projektu obejmującego swym zasięgiem obszar tylko jednego województwa w ramach obecnie trwającego konkursu nr 2.4.1/1/2018.
- Załącznik 10 - Oświadczenie dotyczące demarkacji pomiędzy POIiŚ a RPO. CO należy wpisać w uzasadnieniu punktu drugiego oświadczenia, w sytuacji gdy reprezentujemy typ jednostki nieuwzględniony w katalogu potencjalnych beneficjentów?
Odp. W załączniku 10 wystarczające jest podanie Informacji, że typ jednostki jest nieuwzględniony w katalogu potencjalnych beneficjentów RPO.
ZAKAZ PODWÓJNEGO FINANSOWANIA
- W załączniku nr 9 Oświadczenie dotyczące podwójnego finansowania (z Listy i zakresu wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie na etapie oceny formalnej i oceny merytorycznej I stopnia)w imieniu beneficjenta oświadczamy, że żaden element projektu , w zakresie, w jakim jest zadeklarowany jako wydatek kwalifikowalny we wniosku o dofinansowanie nie był (…) przedłożony do rozliczenia(..); czy to oznacza, że w przypadku ubiegania się o dofinansowanie w ramach konkursu 2.4.1/1/2018 możliwe jest zapewnienie kontynuacji utrzymania trwałości efektu ekologicznego na obszarach, które wcześniej były objęte programami unijnymi LIFE (a obecnie nie są dofinansowane z LIFE) ?
Odp. W przypadku kontynuacji działań przyrodniczych, realizowanych na obszarach, które wcześniej były objęte programami LIFE, a obecnie nie są dofinansowane ze środków zewnętrznych, w tym unijnych, jest możliwość ubiegania się o środki na ten cel z Funduszu Spójności UE w ramach ogłoszonego przez CKPŚ konkursu nr 2.4.1/1/2018, pod warunkiem, że nie koliduje to z zapisami regulaminów ww. programów LIFE.
- Załącznik 9 Oświadczenie dotyczące podwójnego finansowania. Co należy zaznaczyć pod kątem zabiegów stosowanych w celach ochrony czynnej muraw kserotermicznych (koszenie i wycinka odrośli)? Jeżeli uda się pozyskać środki z bieżącego naboru, wówczas nie będziemy występować z wnioskiem do innych instytucji na takie same zadania. Natomiast jeżeli w ciągu najbliższych kilku lat, będziemy ubiegać się z innych źródeł o finansowanie wypasu na kilku powierzchniach, wówczas nie będą się one pokrywać z zadaniami planowanymi w bieżącym wniosku. Czy w związku z tym, we wszystkich trzech punktach należy zaznaczyć, że wnioskodawca nie ubiegał/nie ubiega się/nie planuje ubiegać o dofinansowanie w ramach innego projektu? Czy należy uwzględnić działania prowadzone w przeszłości?
Odp. Uprzejmie informuję, że obowiązek przedstawienia oświadczeń w zał. 9 ma na celu zabezpieczenie przed możliwością pozyskania środków z innych funduszy na realizację tego samego zakresu, który obejmuje składany w bieżącym naborze wniosek, bez względu na charakter planowanego przedsięwzięcia (np. zabiegi ochrony czynnej, budowa małej infrastruktury, eliminacja gatunków inwazyjnych). Poszczególne pozycje oświadczenia należy wypełnić zgodnie z obecną wiedzą na temat składanego wniosku o dofinansowanie, tj. czy ubiegali się Państwo/ubiegają się/nie ubiegają się o dofinansowanie z innego programu dokładnie tego samego zakresu (realizowanego w tym samym okresie), który będzie przedmiotem projektu złożonego w CKPŚ. Jeśli podobny zakres był realizowany w ramach innych programów, ale działania w obszarze objętym projektem zakończyły się, a obecnie nie występowali Państwo o pozyskanie środków z innych funduszy na ten cel i nie będą Państwo ubiegać się o środki z innych źródeł w przypadku uzyskania dofinansowania w ramach konkursu ogłoszonego przez CKPS 2.4.1.1.2018, należy wybrać odpowiedź nie ubiegał/nie ubiega się/nie planuje ubiegać o dofinansowanie…
- Czy władający gruntem może otrzymywać dopłatę rolno-środowiskową na obszar, na którym będą prowadzone działania w ramach projektu objętego dofinansowaniem w ramach konkursu nr 2.4.1/1/2018 - przykładowo jeżeli jednym z zadań w projekcie byłby tradycyjny wypas owiec to czy rolnik może otrzymać dopłatę z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do gruntu?
Pytanie dotyczące dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie precyzuje celu, na który rolnik mógłby ewentualnie uzyskać dopłatę do gruntu, ani nie określa, czy są to działania o podobnym charakterze do planowanych w ramach projektu. Co do zasady władający gruntem/użytkownik gruntu nie może otrzymywać dofinansowania na te same działania prowadzone na danych gruncie z różnych źródeł i programów – w tym przypadku ARiMR i POIiŚ, ponieważ wtedy zachodzi podwójne finansowanie, które nie jest dopuszczalne w systemie POIiŚ.