Asset Publisher Asset Publisher

Powrót rysia do północno-zachodniej Polski

Rysie wracają na Pomorze Zachodnie! Dzięki staraniom Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego rysie spotkamy już nie tylko w Karpatach czy Puszczy Białowieskiej.

Od ponad 2 lat ZTP prowadzi projekt „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski” i do września ubiegłego roku wypuściło na wolność 18 rysi, które – miejmy nadzieję – staną się początkiem nowej nizinnej populacji tego gatunku. Rysie dobrze radzą sobie w nowym środowisku, aczkolwiek dwóm z nich niestety nie udało się przetrwać – przyczyną ich śmierci była najprawdopodobniej kolizja z pociągiem. Natura jednak nie znosi próżni, warto więc wspomnieć, że od początku projektu urodziły się dwa kocięta: kotka w zagrodzie adaptacyjnej oraz kocię nieznanej płci – na wolności.

Rysie przyjeżdżają do nas głównie z prywatnych ośrodków hodowlanych w Austrii i Niemczech, zwykle po dwa osobniki. Na początku przebywają w zagrodach adaptacyjnych w Jabłonowie, gdzie znajdują pod opieką człowieka, a następnie w zagrodach „zdziczeniowych”, w których kontakt z ludźmi zostaje już ograniczony, a rysie mają do dyspozycji kawałek „prawdziwego” lasu.

Z obserwacji wynika, że samice rysia wolą trzymać się rewiru, w którym się wychowały, samce natomiast lubią wyprawy w nieznane, w poszukiwaniu nowych terytoriów. Wszystkie rysie wypuszczone na wolność w projekcie mają obroże telemetryczne, pozwalające na śledzenie tras ich wędrówek. Niektóre z nich potrafią być naprawdę imponujące! Załączona mapka przedstawia przejścia 3 samców z okresu 5 miesięcy (stan sprzed ok. kilku tygodni). Dziś już wiemy, że jeden z rysi zawędrował aż do Kampinosu, przekroczył Wisłę i wygląda na to, że dalej zmierza na wschód!

Źródło mapy: http://www.rysie.org/news/article/dokad-znow-wedrujesz

Na pozostałych zdjęciach: rysie i ich zagroda w Jabłonowie, z arch. CKPŚ.


Web Content Display Web Content Display