Asset Publisher
Poradnik nt. sposobów oszczędzania energii w budynkach LP jest dostępny!
Najczystszą formą energii jest energia niezużywana – czyli jak oszczędzamy energię w Lasach Państwowych?
Dekarbonizacja w LP to nie tylko twarde inwestycje – w OZE lub modernizację infrastruktury. To także działania miękkie: wewnętrzne inicjatywy edukacyjne skierowane do pracowników LP – łącznie ponad 25 tys. osób! Część z nich dotyczy np. racjonalizacji w gospodarowaniu energią.
Oszczędzanie energii często nie wymaga dużych nakładów finansowych, ba!, może okazać się nawet „bezkosztowe”, gdyż sama wiedza o metodach oszczędzania często wystarcza, aby uzyskać wymierny efekt w postaci zmniejszenia zużycia energii.
Do leśnych biur i kancelarii – mówiąc metaforycznie, bo mowa o publikacji elektronicznej – trafił właśnie poradnik na temat sposobów oszczędzania energii w budynkach LP. Jest to praktyczne kompendium napisane dość prostym językiem, dostępnym zarówno dla osób, które z procesami zarządzania energią mają do czynienia, jak i dla tych, które nie są w tej dziedzinie specjalistami.
Teorii i technicznej nomenklatury jest w nim tylko tyle, ile było naprawdę konieczne. Na pierwszym planie znalazły się za to przykłady wzięte z życia i praktyczne porady – np. jak obniżyć koszty podgrzania ciepłej wody albo czym jest moc bierna i kiedy warto rozważyć jej zrównoważenie, a kiedy jest to zupełnie nieopłacalne.
Skąd w ogóle wzięła się idea poradnika?
Przy okazji zbierania danych do różnych „energetycznych” projektów prowadzonych przez LP – jak chociażby grupowych zakupów energii dla nadleśnictw czy liczenia śladu węglowego organizacji – przekonaliśmy się, z jakimi trudnościami pracownicy LP borykają się na co dzień i gdzie wiedzę o oszczędzaniu energii można by jeszcze uzupełnić. W rezultacie powstało kompendium wiedzy, do którego napisania zaprosiliśmy dwóch ekspertów-praktyków – Andrzeja Jurkiewicza i Pawła Kucharczyka.
Ci, którzy zamiast wertować pdf-y wolą słuchać, mogli także wziąć udział w szkoleniu online prowadzonym przez obu autorów i prezentującym kluczowe zagadnienia z poradnika.
Nagranie ze szkolenia oraz sam poradnik są już dostępne w Portalu Pracowniczym, w zakładce Dokumenty – Projekty PGL LP.
Obie publikacje powstały w ramach sprzężonych działań szkoleniowych prowadzonych w dwóch projektach Lasów Państwowych: „Podnoszenie efektywności energetycznej budynków w PGL LP” oraz „Las Energii”, które razem z projektem „Lasy Węglowe” tworzą strategiczną inicjatywę LP „Lasy dla klimatu”.
Więcej o wkładzie Lasów Państwowych w transformację energetyczną Polski i ochronę klimatu – tradycyjnie na stronie: www.lasydlaklimatu.lasy.gov.pl.