Asset Publisher Asset Publisher

Aktualizacja ogłoszenia o otwartym naborze Partnera do wspólnej realizacji projektu partnerskiego pn. Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych na obszarach cennych przyrodniczo

Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych
na obszarach cennych przyrodniczo

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (dalej Partner Wiodący), jako jednostka organizacyjna Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (dalej PGL LP), działając zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021 - 2027 (Dz. U. z 2022 r., poz.1079 z późn. zm.) (dalej ustawa wdrożeniowa) ogłasza otwarty nabór na Partnera do wspólnego przygotowania i realizacji przedsięwzięcia pn.: „Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych na obszarach cennych przyrodniczo” (dalej projekt).

Projekt będzie ubiegał się o dofinansowanie w ramach programu operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS), Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, działanie FENX.01.05 Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastrukturyw ramach którego przewidziano finansowanie w naborze niekonkurencyjnym projektów z zakresu:  Zielona i niebieska infrastruktura wraz ze stosownym zapleczem - przywracanie funkcji i poprawa stanu siedlisk hydrogenicznych.

W dniu 24 czerwca 2024 roku zmodyfikowano Ogłoszenie o otwartym naborze Partnera do wspólnej realizacji projektu partnerskiego pn. Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych na obszarach cennych przyrodniczo, w następującym zakresie:

  1. W treści ogłoszenia dodano przypis nr 2 w pkt. VII. 7. Informacje dodatkowe o treści: „Dopuszcza się możliwość zaliczkowania zadań w projekcie na zasadach określonych we wzorze umowy dla naboru FENIKS https://www.gov.pl/web/nfosigw/fenx0105-iw01-01124---siedliska-hydrogeniczne (zapisy odnośnie zaliczek zostaną  przeniesione do wzoru porozumienia o partnerstwie), pod warunkiem przedstawienia dokumentów wskazanych w zał. nr 3 formularzu zgłoszenia partnera (kryt. Nr 3 Potencjał finansowy)”;
  2. W załączniku nr 1 do ogłoszenia Formularz zgłoszenia partnera, dodano w pkt. II.3 opisu kryterium przypis nr 2 o treści: Dopuszcza się możliwość zaliczkowania zadań w projekcie na zasadach określonych we wzorze umowy dla naboru FENIKS https://www.gov.pl/web/nfosigw/fenx0105-iw01-01124---siedliska-hydrogeniczne (zapisy odnośnie zaliczek zostaną  przeniesione do wzoru porozumienia o partnerstwie), pod warunkiem przedstawienia dokumentów wskazanych w opisie kryt. Nr 3 Potencjał finansowy;
  3. W załączniku nr 1 do ogłoszenia Formularz zgłoszenia partnera, dodano w pkt. II.3 uzasadnienie: Dopuszcza się możliwość zaliczkowania zadań w projekcie na zasadach określonych we wzorze umowy dla naboru FENIKS https://www.gov.pl/web/nfosigw/fenx0105-iw01-01124---siedliska-hydrogeniczne (zapisy odnośnie zaliczek zostaną przeniesione do wzoru porozumienia o partnerstwie), pod warunkiem przedstawienia przed podpisaniem porozumienia następujących dokumentów:
  1. oświadczenie dot. współfinansowania projektu,
  2. zatwierdzone sprawozdanie finansowe za ostatnie dwa lata obrachunkowe lub inne sprawozdawcze dokumenty,
  3. oświadczenie o nie zaleganiu ze składkami ZUS i US,
  4. zabezpieczenie uzyskanego dofinansowania (nie dotyczy jednostek sektora finansów publicznych)
    • weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, gdy dofinansowanie nie przekracza 10 000 000 zł
    • gdy dofinansowanie przekracza 10 000 mln zł weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową oraz jedna z następujących form:
  1. pieniężnej;
  2. poręczenia bankowego lub poręczenia spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że zobowiązanie kasy jest zawsze zobowiązaniem pieniężnym;
  3. gwarancji bankowej;
  4. gwarancji ubezpieczeniowej;
  5. poręczenia, o którym mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (Dz. U. z 2020 r. poz. 299 oraz z 2022 r. poz. 807 i 1079);
  6. weksla z poręczeniem wekslowym banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej;
  7. zastawu na papierach wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego;
  8. zastawu rejestrowego na zasadach określonych w przepisach o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów; w przypadku gdy mienie objęte zastawem może stanowić przedmiot ubezpieczenia, zastaw jest ustanawiany wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia mienia będącego przedmiotem zastawu;
  9. przewłaszczenia rzeczy ruchomych beneficjenta na zabezpieczenie;
  10.  hipoteki; w przypadku gdy instytucja udzielająca dofinansowania uzna to za konieczne, hipoteka jest ustanawiana wraz z cesją praw z polisy ubezpieczenia nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki;
  11. poręczenia według prawa cywilnego.
  1. W załączniku nr 1 do ogłoszenia Formularz zgłoszenia partnera, w części OŚWIADCZENIA, dodano przypis nr 3: „Dopuszcza się możliwość zaliczkowania zadań w projekcie na zasadach określonych we wzorze umowy dla naboru FENIKS https://www.gov.pl/web/nfosigw/fenx0105-iw01-01124---siedliska-hydrogeniczne (zapisy odnośnie zaliczek zostaną  przeniesione do wzoru porozumienia o partnerstwie), pod warunkiem przedstawienia dokumentów wskazanych w opsie kryt. Nr 3 Potencjał finansów.
  2. W załączniku nr 2 do ogłoszenia Formularz oceny kryteriów  dodano przypis nr 2 w pkt. 1.3: „Dopuszcza się możliwość zaliczkowania zadań w projekcie na zasadach określonych we wzorze umowy dla naboru FENIKS https://www.gov.pl/web/nfosigw/fenx0105-iw01-01124---siedliska-hydrogeniczne (zapisy odnośnie zaliczek zostaną  przeniesione do wzoru porozumienia o partnerstwie), pod warunkiem przedstawienia dokumentów wskazanych w zał. nr 3 formularzu zgłoszenia partnera (kryt. Nr 3 Potencjał finansowy).

I. Cel partnerstwa i zasady współpracy:

  1. Celem partnerstwa jest wspólne przygotowanie i  realizacja przedsięwzięcia na obszarach będących w zarządzie PGL LP, na rzecz renaturyzacji obszarów podmokłych oraz odtwarzania mokradeł i poprawy warunków wodnych torfowisk zarówno na obszarach Natura 2000 jak i poza nimi, aby stworzyć warunki do wdrożenia Priorytetowych Ram Działań dla sieci Natura 2000 w Polsce na obszarach bagien, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i poza nimi.
  2. Współpraca Partnera z Partnerem Wiodącym na etapie składania wniosku o dofinansowanie polegać będzie na przygotowaniu wniosku o dofinansowanie, w szczególności w zakresie opisów merytorycznych, załączników formalnych, budżetu projektu, dostarczeniu wszelkiej niezbędnej dokumentacji oraz danych dotyczących Partnera, niezbędnych na potrzeby uzupełnienia dokumentacji/ wniosku.
  3. Współpraca, po otrzymaniu dofinansowania, polegać będzie na uczestniczeniu Partnera w merytorycznej realizacji projektu na każdym jego etapie, w tym w ramach działań niezbędnych do osiągnięcia i należytego wykonania celów i wskaźników projektu, a także na wspieraniu zarządzania projektem oraz przygotowaniu dokumentów sprawozdawczych wskazanych przez instytucję finansującą.
  4. Szczegółowy zakres przedsięwzięcia przygotowany przez Partnera Wiodącego i Partnera musi być zgodny z zakresem wskazanym w Szczegółowym Opisem Priorytetów Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (dalej SZOP FEnIKS) dla tego działania i regulaminem naboru[1] nr FENX.01.05-IW.01-011/24 ogłoszonym przez instytucję finansującą.

II. Kto może zostać Partnerem i liczba Partnerów:

  1. Do naboru może przystąpić podmiot spoza sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 z późn. zm.), który wspólnie z Partnerem Wiodącym będzie uczestniczyć we wspólnej realizacji projektu – wniesie wkład w realizację zadań i celu partnerstwa w postaci wiedzy i doświadczenia, know-how, zasobów ludzkich i sprzętu technicznego.
  2. Wybór Partnera w projekcie ograniczony jest wyłącznie do podmiotów uprawnionych do ubiegania się o dofinansowanie zgodnie z SZOP FEnIKS, w ramach działania FENX.01.05, dla typu projektu 1.5.5a.
  3. Właściwy podmiot ubiegający się o wybór na Partnera wskazany w ww. katalogu musi spełniać warunki określone w formularzu zgłoszenia partnera (załącznik nr 1 do ogłoszenia), które będą podlegały ocenie na podstawie formularza oceny kryteriów (załącznik nr 2 do ogłoszenia).
  4. Partner Wiodący zakłada wyłonienie maksymalnie jednego Partnera w ramach niniejszego naboru w zależności od zadeklarowanego obszaru działania, z założeniem, że projekt ma być realizowany na jak największym terytorium kraju przez jak najmniejszą liczbę Partnerów.

III. Opis działań i zakres tematyczny projektu:

  1. Planowany termin realizacji projektu: 2024 – 2029
  2. Planowane działania będą ukierunkowane na ochronę siedlisk przyrodniczych oraz gatunków związanych z uwilgotnionymi (bagiennymi) obszarami, w szczególności wybranych siedlisk Natura 2000, tj.:
  • bagna, torfowiska i inne obszary podmokłe ( 7110, 7120, 7140, 7150, 7210, 7220, 7230),
  • użytki zielone ( 6410, 6430, 6440, 6510),
  • siedliska leśne (91D0, 91E0, 91F0);
  1. Projekt będzie realizowany na obszarach zielonej infrastruktury w zarządzie PGL LP, w szczególności na obszarach posiadających status obszarów chronionych (w tym na obszarach Natura 2000).
  2. Projekt przyczyni się do realizacji Priorytetowych Ram Działań dla sieci Natura 2000 w Polsce na lata 2021-2027 (PAF), tj. do odtwarzania zdegradowanych siedlisk przyrodniczych i wzmacniania zagrożonych populacji gatunków, poprzez m.in.:
  • powstrzymanie naturalnej sukcesji siedlisk nieleśnych poprzez usuwanie roślinności niepożądanej np. trzciny, drzew i krzewów,
  • przywrócenie/ polepszenie reżimu hydrologicznego i zwiększanie zdolności retencyjnych siedlisk leśnych i nieleśnych (ograniczanie odwodniania terenów bagiennych i podmokłych, przywracanie warunków zalewowych, odtwarzanie oczek wodnych),
  • zwalczanie gatunków ekspansywnych lub obcych, w tym gatunków inwazyjnych.
  1. Projekt obejmie następujące zadania:
  • prace przygotowawcze, w tym ocenę stanu oraz zmapowanie siedlisk przyrodniczych torfowisk, bagien oraz terenów podmokłych z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, wyznaczenie stref buforowych, przeprowadzenie inwentaryzacji powierzchni i urządzeń, określenie wytycznych i sposobów gospodarowania w strefie buforowej oraz zlewni zasilającej siedliska torfowisk, bagien oraz terenów podmokłych na obszarze Zielonej Infrastruktury,
  • działania z zakresu ochrony czynnej - przygotowanie niezbędnych ekspertyz, opracowanie dokumentacji technicznej oraz środowiskowej, wykonane analizy bilansu wodnego, sformułowanie szczegółowych wytycznych dotyczących zadań ochrony czynnej dla siedlisk przyrodniczych z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, przeprowadzenie zabiegów ochrony czynnej zmierzających do zachowania i renaturalizacji siedlisk hydrogenicznych na obszarach PGL LP w oparciu o metodykę oraz wytyczne opracowane w projekcie. W ramach projektu zakłada się również odtwarzanie i ochronę stref buforowych wzdłuż cieków i wokół zbiorników wodnych, źródlisk i mokradeł; przywracanie ciągłości obszarów mokradłowych,
  • monitoring przyrodniczy i monitoring hydrologiczny celem określenia efektów środowiskowych projektu,
  • działania edukacyjne oraz informacyjne - podnoszenie świadomości w zakresie konieczności ochrony różnorodności biologicznej bagien, torfowisk i terenów podmokłych oraz ich funkcji i znaczenia dla całego społeczeństwa;

IV. Oczekiwany zakres prac realizowanych przez Partnera:

  1. Współudział w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie projektu (konsultacje merytoryczne działań planowanych do realizacji, przygotowanie załączników do wniosku).
  2. Przygotowanie, we współpracy z Partnerem Wiodącym projektu, wkładu do opisu przedmiotu zamówienia dotyczącego oceny stanu siedlisk objętych projektem i zaplanowanie działań ochronnych oraz udział w odbiorze prac przygotowawczych zgodnie z pkt III.5 tiret 1.
  3. Udział w ocenie merytorycznej proponowanego zakresu prowadzonych działań i wyznaczanie kierunków/ wytycznych dotyczących ochrony siedlisk hydrogenicznych będących przedmiotem projektu w trakcie całego okresu realizacji projektu.
  4. Przygotowanie założeń i nadzór merytoryczny nad monitoringiem przyrodniczym i hydrologicznym, celem określenia efektów środowiskowych projektu na powierzchni co najmniej 10 450 ha.
  5. Wsparcie eksperckie w przygotowaniu i prowadzeniu działań edukacyjnych oraz informacyjno - promocyjnych.

Zgodnie z art. 39 ust. 14 ustawy wdrożeniowej: Zadania realizowane przez partnera w ramach projektu partnerskiego nie mogą polegać na oferowaniu towarów, świadczeniu usług lub wykonywaniu robót budowlanych na rzecz pozostałych partnerów.

V. Kryteria wyboru Partnera:

Zgodnie z formularzem oceny kryteriów (załącznik nr 2 do ogłoszenia).

VI. Sposób i termin składania ofert:

1. Ofertę (formularz zgłoszenia Partnera stanowiący załącznik nr 1 do ogłoszenia) należy złożyć do dnia  2 lipca 2024 r. w formie:

  1. pisemnej (opatrzenie oświadczenia woli własnoręcznym podpisem osoby upoważnionej) za pośrednictwem poczty polskiej/ kuriera lub osobiście w zamkniętej kopercie z dopisanym tytułem: „Oferta na wybór Partnera projektu pn.: Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych na obszarach cennych przyrodniczo”

na adres:

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

ul. Kolejowa 5/7

01-217 Warszawa

Dopuszcza się również złożenie oferty w postaci skanu podpisanego formularza zgłoszenia Partnera stanowiącego załącznik nr 1 do ogłoszenia wraz z załącznikami przesłanego na adresy mailowe: centrum@ckps.lasy.gov.plgmok@ckps.lasy.gov.pl przez upoważnioną osobę wraz z oświadczeniem o zgodności dokumentów z oryginałem.

  1. elektronicznej (opatrzenie oświadczenia woli podpisem osobistym lub zaufanym lub kwalifikowanym osoby upoważnionej) przesłanie na adresy mailowe: centrum@ckps.lasy.gov.pl, gmok@ckps.lasy.gov.pl lub przez ePUAP na adres: /pgl_lp_1825/SkrytkaESP
  1. Wszelkie dokumenty należy składać w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez osobę/ osoby upoważnioną/e do działania w imieniu Partnera.
  2. W przypadku złożenia kopii dokumentów oryginały będą udostępnianie na każde żądanie Partnera Wiodącego. 
  3. W przypadku podpisywania oferty przez pełnomocnika wymagane jest złożenie pełnomocnictwa.
  4. Jeden podmiot może złożyć tylko jedną ofertę. W przypadku złożenia więcej niż jednej oferty przez jeden podmiot wszystkie zostaną odrzucone.
  5. Rozpatrywane będą tylko oferty złożone w terminie - decyduje data wpływu.
  6. Do upływu terminu składania ofert Partner może wycofać ofertę.

VII. Informacje dodatkowe

  1. Oferty, które zostaną złożone po terminie lub nie spełniające co najmniej jednego z kryteriów podstawowych o których mowa w pkt 1 formularza oceny kryteriów (załącznik nr 2 do ogłoszenia) zostaną odrzucone.
  2. Oferty wraz z pozostałymi dokumentami nie będą zwracane podmiotom ubiegającym się o wybór na Partnera.
  3. Ocena formalna i merytoryczna złożonych ofert będzie się odbywać w oparciu o punktację przyznaną według kryteriów wskazanych w formularzu oceny kryteriów (załącznik nr 2 do ogłoszenia). Na podstawie liczby punktów przyznanych dla poszczególnych ofert sporządzona zostanie lista rankingowa ocenionych ofert.
  4. Partner zostanie wybrany według ofert z największą liczbą punktów.
  5. W przypadku uzyskania przez dwa podmioty takiej samej liczby punktów, decydować będzie staż i doświadczenie wymagane do celów projektu i przedsięwzięcia.
  6. Partner Wiodący zastrzega sobie możliwość zwrócenia się do Partnera (mailem) o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień, informacji i dokumentów.
  7. Z podmiotem, który zostanie wyłoniony w drodze postępowania, zostanie zawarte porozumienie o partnerstwie, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do ogłoszenia, określające w szczególności zadania Partnera Wiodącego i Partnera, koszty realizacji zadań, sposób rozliczania zadań realizowanych przez Partnera Wiodącego, zasady zarządzania projektem oraz współpracy, sposób przekazywania środków finansowych na realizację zadań oraz inne kluczowe kwestie związane z realizacją projektu. Porozumienie zostanie zawarte w najszybszym możliwym terminie po wyborze partnera, jednak realizowane będzie pod warunkiem uzyskania dofinansowania na projekt.
  8. Informacja o wyborze Partnera zostanie upubliczniona na stronie internetowej https://ckps.lasy.gov.pl/ w terminie do 7 dni roboczych od dnia zakończenia naboru.
  9. Partnerska realizacja projektu nie jest gwarantowana i będzie ona uzależniona od uzyskania środków na dofinansowanie jego realizacji.
  10. Nabór ofert będzie ważny również w przypadku złożenia tylko jednej oferty.
  11. Ogłaszający nabór zastrzega sobie prawo unieważnienia naboru bez podawania przyczyny oraz do zmiany niniejszego ogłoszenia.
  12. Partner Wiodący udzieli odpowiedzi na wszystkie pytania związane z niniejszym ogłoszeniem pod warunkiem, że wniosek wpłynie do Partnera Wiodącego nie później niż na 3 dni robocze przed upływem terminu składania ofert (do końca dnia). Wniosek należy składać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adresy: centrum@ckps.lasy.gov.pl, gmok@ckps.lasy.gov.pl.
  13. Partner Wiodący oświadcza, że wszelkie modyfikacje, uzupełnienia i wyjaśnienia treści niniejszego ogłoszenia będą umieszczane na stronie internetowej https://ckps.lasy.gov.pl/.
  14. Osoba do kontaktu ze strony Partnera Wiodącego: anna.zawila-niedzwiecka@ckps.lasy.gov.pl, tel.: 22 318 70 68

 

 

 

 

[1] Dokumentacja naborowa jest dostępna na stronie NFOŚiGW: https://www.gov.pl/web/nfosigw/fenx0105-iw01-01124---siedliska-hydrogeniczne