Asset Publisher Asset Publisher

Odbudowa kompleksu dziewięciu stawów w Nadleśnictwie Świeradów

Takie rzeczy tylko w górach😉 Dziś w naszej serii „Woda w lesie” prezentujemy rekordzistę pod względem liczby powiązanych ze sobą obiektów zbiornikowych.

Nadleśnictwo Świeradów, w ramach górskiego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu, odtworzyło kompleks 9 zbiorników położonych względem siebie w różnych odległościach w układzie przelewowym. Dodatkowo w jednej z dawnych czasz zbiornika wykonano okresowo zalewane mokradło. Cały kompleks położony jest w zlewni cieku bez nazwy w leśnictwie Olszyna.

Co ciekawe, stawy pierwotnie funkcjonowały w wyrobiskach pozostałych po wydobyciu gliny na potrzeby cegielni w Lubaniu, w której produkowano artystyczne wyroby budowlane z terakoty. Przed wojną zakłady ceramiczne były chlubą miasta, a ich wytwory sławne w całej Europie.

Przed rozpoczęciem inwestycji stawy charakteryzowały się dużym zamuleniem, postępującą sukcesją roślinną, a urządzenia piętrzące zdecydowanie wymagały modernizacji. Podczas realizacji zadania wszystkie zbiorniki zostały odtworzone. Prace obejmowały m.in. odmulenie i pogłębienie stawów do 1 m głębokości, urozmaicenie linii brzegowej, wykonanie nowych mnichów i przelewów górnych. Łączna powierzchnia stawów to 3,71 ha, natomiast powierzchnia obszaru mokradłowego wynosi 0,13 ha.

Stawy można zobaczyć przemierzając liczącą nieco ponad 3 km ścieżkę edukacyjną „Boberek”, nazwaną tak na cześć bobrów, które zamieszkują na tym terenie. Naturalna i antropogeniczna retencja współistnieją tutaj, wzajemnie wzmacniając efekt magazynowania i opóźniania odpływu wody.