Aktualności Aktualności

Projekt PPOŻ w filmowym skrócie

Zapraszamy do obejrzenia filmu o projekcie ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych.

 

Ubiegły rok leśnicy-pożarnicy zdecydowanie mogą zaliczyć do udanych. Pożarów było mało, w zdecydowanej większości niewielkich. Jednak na tle europejskich i światowych trendów rok taki jak 2021, to raczej ewenement…

W statystykach liczby pożarów lasów wybuchających w Europie Polska figuruje na wysokiej 4. pozycji, tuż za krajami Południa, takimi jak Portugalia, Hiszpania czy Francja (JRC, 2020). Mimo to rzadko doświadczamy katastrofalnych w skutkach pożarów o dużej powierzchni. W ostatnich latach jedynym takim okazał się ten w Biebrzańskim Parku Narodowym – nadal jednak nie dotyczył on lasu.

Ale liczba takich wydarzeń to nie wszystko. Dla pożarników ważnym wskaźnikiem jest również powierzchnia spalona. W przypadku krajów Półwyspu Iberyjskiego wynosi ona ok. 65-67 tys. hektarów. Dla porównania: w Polsce, w suchym i gorącym 2020 r., powierzchnia spalonych lasów nie przekroczyła 8,5 tys. hektarów. To oznacza, że pomimo dużej liczby pożarów, znaczną większość z nich gasi się na wczesnym etapie, nie dopuszczając do rozprzestrzeniania się ognia.

Jak to się dzieje, skoro skład gatunkowy polskich lasów, postępujące ocieplenie klimatu i jego konsekwencje oraz wiele innych czynników wpływają to, że krzywa trendu zagrożenia pożarami nieustannie rośnie? Poza sprzyjającymi nam czynnikami, takimi jak charakter naszego krajobrazu, duża w tym zasługa skuteczności strażaków oraz sprawności systemu ochrony przeciwpożarowej funkcjonującego w Lasach Państwowych.

System ten opiera się na pracy setek osób – obserwatorów, dyspozytorów czy leśnych patroli, które są jednocześnie służbami szybkiego reagowania. To dzięki nim pożary lasów nie trafiają na czołówki polskich mediów, co jest najlepszym dowodem ich efektywności.

Ludzie nie obronią jednak lasu przed ogniem gołymi rękami. Potrzebny jest sprzęt, pojazdy patrolowo-gaśnicze oraz infrastruktura umożliwiająca wykrywanie i lokalizowanie ognia. W ostatnich kilku latach wiele inwestycji w system ochrony przeciwpożarowej lasów realizujemy w ramach „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów”.

W jaki sposób leśnicy chronią lasy przed ogniem i w co inwestują? – o tym dowiecie się z naszego filmu.