Aktualności Aktualności

Jak dokarmiać gąsienice?

Policzyliśmy, że w ostatnich 4 latach Nadleśnictwa Miękinia, Wołów i Oława posadziły ponad 12 tys. sztuk kaliny koralowej i jesionu wyniosłego. I nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że głównym celem nasadzeń jest to..., żeby zjadły je gąsienice.

Zwykle widoki jak ze zdjęcia nr 3 – zeschnięte, wyszkieletowane liście albo jedwabne oprzędy – to może być dla leśnika powód do zmartwienia. Ale nie w przypadku znajdujących się pod ścisłą ochroną motyli, takich jak przeplatka maturna, której gąsienice żerują na określonych gatunkach roślin – przede wszystkim na liściach jesionu wyniosłego, a także kaliny koralowej. Zachowanie i przetrwanie gatunku zależy m.in. od dostępności odpowiedniej bazy pokarmowej.

W Polsce istnieją trzy większe obszary występowania przeplatki, a dolina Odry w okolicach Wrocławia jest właśnie jednym z nich. Owady te zamieszkują obrzeża i polany wilgotnych lasów liściastych, zwłaszcza łęgowych i grądowych z udziałem jesionu i o odpowiedniej ekspozycji na słońce.

Motyle pojawiają się od połowy czerwca do końca lipca. Jaja składają na liściach jesionu, wybierając najchętniej młode drzewka do wysokości kilku metrów albo niżej zwisające gałęzie. Młode żerują na nich w grupach, aż do jesieni, a następnie schodzą do ściółki na zimowanie. Na wiosnę żerują już samodzielnie, ponownie na jesionie, jak również na innych drzewach i krzewach, np. kalinie koralowej czy wierzbie iwie.

Nasadzenia wykonywano na 3 obszarach Natura 2000: Grądy w Dolinie Odry, Łęgi Odrzańskie i Dolina Widawy, częściowo jako punktowe uzupełnienie składu gatunkowego siedliska na powierzchni blisko 8 ha, a częściowo jako nasadzenia liniowe (ok. 8 km) wzdłuż dróg i wałów przeciwpowodziowych.

Zadania ochronne realizowane są w ramach unijnego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na terenach zarządzanych w przez Lasy Państwowe.

W tym roku już za późno na obserwacje tych motyli, ale na pewno pojawią się w przyszłym sezonie.