Aktualności Aktualności

6000 dębów na 15-lecie CKPŚ

Przypadający w październiku jubileusz 15-lecia założenia Centrum uczciliśmy, łącząc przyjemne z pożytecznym i angażując się w ogólnopolską akcję odnawiania lasu pod hasłem #sadziMY.

Akcję sadzenia lasu, w której udział wzięli wszyscy pracownicy CKPŚ, przygotowało dla nas Nadleśnictwo Jabłonna.

Odnawiane przez nas powierzchnie były zrębami tylko przez kilka tygodni. W miejsce pozyskanych sosen w krótkim czasie zasadziliśmy 6000 młodych dębów na 3 działkach w leśnictwie Szczypiorno. Razem z dębami rosnąć będą posadzone wcześniej gniazdowo graby. Cieszy nas, że udział gatunków liściastych i różnorodność gatunkowa lasów w Polsce ciągle się zwiększa, a my mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego procesu przebudowy.

Mimo późnej pory (koniec października), pogoda dopisała: było pogodnie i ciepło, a gleba wciąż wilgotna po nocnych opadach. Warunki do sadzenia idealne. Trzymamy kciuki za „nasz” las: niech rośnie zdrowo!

Z roku na rok rośnie popularność akcji sadzenia lasu, w których udział biorą firmy, szkoły czy instytucje. Wydarzenia z reguły odbywają się na wiosnę, ale niektóre powierzchnie odnawiane są także jesienią. Lasy Państwowe rocznie sadzą ok. 500 mln nowych drzew, a każda działka po wyrębie musi zostać ponownie obsadzona drzewami w ciągu maksymalnie 5 lat.