Lista aktualności Lista aktualności

Przed nami perspektywa wakacji i możliwość aktywnego spędzenia czasu.

A gdyby tak pojechać w Sudety i wybrać się na wędrówkę, podziwiając piękno Parku Narodowego Gór Stołowych? My jesteśmy na TAK!

 

W  parku czekają na Was miejsca z udogodnieniami dla turystów, które powstały w okolicy dwóch najpopularniejszych destynacji. To kolejne inwestycje w turystyczną infrastrukturę w parkach narodowych możliwe dzięki funduszom UE.
Pierwszą z nich jest Szlak Kręgielny Trakt – przepiękny szlak pieszo-rowerowy, który przed remontem był zniszczoną, podziurawioną drogą asfaltową o długości 6 km. Szlak przecina teren parku i przebiega od miejscowości Karłów do miejscowości Szczytna. Trasa powstała po przekazaniu drogi powiatowej przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku na rzecz PNGS.


Na szlaku obowiązuje zakaz ruchu samochodów, co gwarantuje spokojny spacer. Ciekawostką jest, iż materiał użyty do wybrukowania szlaku to kostka piaskowcowa z rodzimego materiału pochodzącego z pobliskiego kamieniołomu w Radkowie.


Będąc w Karłowie, warto udać się na Szczeliniec Wielki, który jest najwyższym szczytem Gór Stołowych oraz jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi na panoramę tych gór. Kolejną atrakcją parku są Skalne Grzyby, do których najbliżej jest z Batorowa.


Dzięki nowej infrastrukturze turystycznej piesi i rowerzyści mogą delektować się pięknem przyrody i odetchnąć w przygotowanych dla nich miejscach odpoczynku. Aby skorzystać ze szlaku, należy pozostawić swój samochód na parkingu w Karłowie lub w Batorowie. Projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, ale już teraz można pieszo lub rowerem udać się na wycieczkę Kręgielnym Traktem. W najbliższym czasie infrastruktura turystyczna zostanie uzupełniona o nowe urządzenia, takie jak stojaki na rowery, miejsca obsługi rowerów, dwie nowe wiaty, tablice edukacyjne.


Kolejne udogodnienie to modernizacja parkingu YMCA przy Błędnych Skałach. Parking znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 387, biegnącej z Kudowy Zdroju do Karłowa i dalej do Radkowa. W sezonie turystycznym notowany jest na niej zawsze intensywny ruch samochodów, kierujących się do najpopularniejszych miejsc w parku. Na polanie YMKA można zaparkować auto i udać się do Błędnych Skał pieszo (ok. 1 godz.).
Również po sezonie, gdy wjazd na górny parking przy labiryncie jest zamknięty (za wjazd na górny parking pobierana jest opłata, podczas gdy dolny parking jest całkowicie bezpłatny), Parking YMKA stanowi wygodny punkt startowy wycieczki do Błędnych Skał. Przed inwestycją w miejscu tym znajdowała się „łąka”, częściowo utwardzona, która często była powodem frustracji kierowców, którzy nie mogli znaleźć miejsca do zaparkowania lub mieli trudności z wyjazdem w nieprzygotowanym terenie.  


Dzięki projektowi powstał parking na ponad 100 stanowisk, wyposażony w konieczną infrastrukturę (separator substancji ropopochodnych, suche toalety, infrastrukturę wypoczynkową) oraz pętlę autobusową umożliwiającą stworzenie w przyszłości systemu komunikacji zbiorowej w oparciu o pojazdy z silnikiem elektrycznym. Równie i tutaj nawierzchnię wykonano z kostki piaskowcowej pochodzącej z kamieniołomu w Radkowie.


Celem obu inwestycji jest zmniejszenie antropopresji na siedliska przyrodnicze PNGS, otoczenia parkingu YMCA i trasy na Błędne Skały polegające na ograniczeniu emisji spalin i CO2 do atmosfery, a także substancji ropopochodnych przedostających się do gleby i wód powierzchniowych oraz ochronie krajobrazu akustycznego poprzez stopniową eliminację ruchu pojazdów spalinowych na drodze dojazdowej do Błędnych Skał oraz na Kręgielnym Trakcie.


PNGS zrealizował obie modernizacje w ramach projektów: „Ograniczenie antropopresji na gatunki i siedliska wzdłuż Kręgielnego Traktu poprzez przekształcenie drogi asfaltowej w szlak pieszo-rowerowy” i „Ochrona Błędnych Skał przez budowę infrastruktury turystycznej - etap II - parking YMCA”. Są one elementem strategii kanalizacji ruchu turystycznego w wybranych miejscach parku, która ma ograniczyć niekontrolowaną antropopresję na środowisko przyrodnicze i zwiększyć skuteczności ochrony w innych miejscach.