Lista aktualności Lista aktualności

Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka powiesiło 20 skrzynek szczelinowych dla nietoperzy

Skrzynki szczelinowe w których schronienie znajdą – mamy nadzieję – mopki zachodnie, będące głównym przedmiotem ochrony w obszarze Natura 2000 „Sztolnia w Młotach”.

Mopek zachodni (Barbastella barbastellus) to nietoperz silnie związany z leśnym środowiskiem w całym okresie aktywności (oprócz hibernacji). Mimo iż w Europie Środkowej spotyka się go częściej niż w Zachodniej, jest narażony na wyginięcie. Do najważniejszych działań na rzecz ochrony mopka należą m.in.: ochrona zimowisk i zadrzewień na trasach migracyjnych, pozostawianie starodrzewu oraz wieszanie skrzynek zastępujących naturalne kryjówki.

Skrzynki dla nietoperzy różnią się znacząco od skrzynek, a właściwie budek lęgowych wieszanych dla ptaków. Nietypowa konstrukcja skrzynek związana jest z trybem życia mopków, które na swoje letnie schronienia wybierają przede wszystkim naturalne pęknięcia pni drzew, płaty odstającej kory czy szczeliny w rozwidleniu pni. Konstrukcja skrzynki imituje szpary w pniu drzewa, aby możliwie zbliżyć się do warunków preferowanych przez ten gatunek. Skrzynki skonstruowane specjalnie dla nietoperzy stanowią istotny element strategii ich ochrony w lasach.

W okresie jesiennym skrzynki zostaną sprawdzone, czy zostały zasiedlone – jako kryjówki przejściowe i liczymy, że w następnych latach pojawi się w nich kolonia rozrodcza, za co mocno trzymamy kciuki.

Skrzynki dla nietoperzy wywieszono w ramach „Kompleksowego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe”, który finansujemy ze środków unijnych oraz środków własnych LP.