Asset Publisher Asset Publisher

Mała retencja w zimowej szacie

Powoli będziemy żegnać zimę, więc i u nas to prawdopodobnie ostatnie takie ośnieżone ujęcia z małej retencji na nizinach.


Inwestycji, takich jak zakończona właśnie w Nadleśnictwie Zielona Góra, nie mamy w projekcie wiele. Większość realizowana jest na terenach typowo leśnych – efekty kilku z nich zobaczymy jednak w pobliżu obszarów zurbanizowanych, a nawet – jak w tym przypadku – w sąsiedztwie dużych miast. Ciek Pustelnik wypływa z Góry Tatrzańskiej i płynie przez leśnictwo Ochla.

Głównym celem prac było zwiększenie ilości wody zatrzymywanej w istniejących już zbiornikach położonych na cieku. W ich wyniku udało się zwiększyć retencję zbiornikową o blisko 12 000 m3 wody.


W ramach inwestycji wybudowano budowle piętrzące i zatrzymujące wodę, takie jak:
•    progi – przelewy kamienne i drewniano-kamienne spiętrzające wodę na tym odcinku Pustelnika do wysokości maksymalnej ok. 1 m,
•    mnich – spiętrzający wodę na jednym ze zbiorników do wysokości maksymalnej 2,5 m,
•    groble ziemne – na dwóch zbiornikach, umocnione murem oporowym z kamienia wraz z przepustami.


Ponieważ okolica, w której znajdują się zbiorniki, jest od dawna popularną destynacją spacerową dla mieszkańców Zielonej Góry, nie mogło tu zabraknąć obiektów służących lokalnej społeczności.
W miejscach istniejących szlaków pojawiły się więc kładki nad Pustelnikiem, umocnione tłuczniem ścieżki, drewniane barierki czy łaty wskazujące aktualny poziom wody w zmodernizowanych zbiornikach. Dodatkowo na pobliskich drzewach wywieszono 50 budek lęgowych dla ptaków.


Na tym jednak nie koniec: w najbliższym czasie nadleśnictwo planuje tu dalszą rozbudowę infrastruktury turystycznej oraz edukacyjnej.