Asset Publisher Asset Publisher

Ciekawostki przyrodnicze z Małopolski

Z czym kojarzą Wam się owce? Może z oscypkami, jedzonymi na ciepło z żurawiną? A może z wełnianym swetrem albo wełnianymi skarpetami? Niektórym owce kojarzą się z murawami kserotermicznymi! Murawy kserotermiczne i nietoperze są bohaterami projektu zrealizowanego przez RDOŚ w Krakowie.

Co ma wspólnego owca ze storczykiem?

Zapraszamy na krótką wycieczkę przyrodniczą po Małopolsce!

 

Fragment murawy kserotermicznej na zdjęciu płat z pszeńcem różowym

 

Obszar Natura 2000 Kalina Lisiniec

 

Owce olkuskie są bardzo pracowite. Te piękne, puchate niczym obłoki zwierzęta są żywymi kosiarkami. Dbają o odtworzenie i utrzymanie odpowiednich warunków dla zachowania siedlisk kserotermicznych oraz gatunków roślin i zwierząt z nimi związanych.

Wypas owiec olkuskich prowadzony na murawie kserotermicznej

 

Murawy kserotermiczne są niezwykle barwne. Można na nich spotkać rzadkie gatunki roślin, także  reliktowych (żywe skamieniałości, pozostałe po minionych epokach geologicznych).

 

Storczyk kukawka (Orchis militaris)

 

Storczyk blady (Orchis pallens)

 

Obuwik pospolity (Cypripedium calceolus)

 

Murawy kserotermiczne występują w miejscach o dużym nasłonecznieniu, przy ekspozycji południowej, co sprzyja nagrzewaniu się powietrza i gleby do wysokich temperatur. Wyrastają na podłożu piaszczystym lub kamiennym, bogatym w węglan wapnia. Podstawowym działaniem ochronnym dla tych siedlisk jest prowadzenie ekstensywnej gospodarki kośno-pastwiskowej, a w szczególności wypasu zwierząt – w tym przypadku owiec.

To w ramach tego przedsięwzięcia owce „opiekują się” storczykami na murawach kserotermicznych. Na przystrzyżonej przez zwierzęta łące rośliny takie jak storczyki mają lepsze warunki do rozwoju.

A to nie wszystko…
W tym projekcie zaopiekowano się również nietoperzami!

Modernizacja pokryć dachowych w obiektach, które stanowią letnie siedliska nietoperzy oraz budowa platform na guano na strychach obiektów to główne działania podejmowane na rzecz małopolskich nietoperzy – podkowca małego, nocka orzęsionego, nocka dużego oraz mopka zachodniego.
Wykonano m.in. otwory wlotowe w drewnianej wieży cerkwi pw. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej oraz kościoła parafii Rozesłania św. Apostołów w Gruszowie.

kościół parafii Rozesłania św. Apostołów w Gruszowie

 

drewniana wieża cerkwi pw. św. Kosmy i Damiana w Wojkowej

 

Jeśli lubicie podglądać nietoperze, na pewno zainteresuje Was transmisja z kamery na strychu w Klasztorze Ojców Cystersów w Szczyrzycu:

https://www.youtube.com/watch?v=2ypLTRytCso
Najlepiej zajrzeć tu latem, bo wtedy jest szansa pooglądać nietoperze.

 

Chcecie dowiedzieć się więcej o tym projekcie?


Wejdźcie na stronę https://www.gov.pl/web/rdos-krakow/ochrona-nietoperzy-i-siedlisk-kserotermicznych-w-malopolsce

lub profil na FB https://www.facebook.com/profile.php?id=100079717868354