Asset Publisher Asset Publisher

Leśne mieszkanie plus

Pojezierze Sławskie jest jednym z ulubionych miejsc letniego wypoczynku wśród okolicznych mieszkańców. Ten malowniczy teren stanowi aż 27% powierzchni Nadleśnictwa Sława Śląska, z czego 6% są to niosące ukojenie w upalne dni jeziora. Niestety nie wszyscy tam przebywający są świadomi, jak ważnym elementem ochrony przyrody jest obszar Natura 2000 Pojezierze Sławskie oraz, przylegające do Jeziora Sławskiego, Żurawie Bagno Sławskie. Wpływ ludzi na ten teren jest ogromny, co mocno oddziałuje na stan przyrody oraz chęć „zamieszkania” tam ptaków, potrzebujących spokoju i ciszy. 

W związku z wysokim poziomem antropopresji (wpływ działalności człowieka na stan środowiska) na tym obszarze Nadleśnictwo Sława Śląska zdecydowało się wesprzeć przyrodę, prowadząc szereg działań mających na celu ochronę ptaków, w tym budowę i montaż sztucznych platform lęgowych, a także budek oraz koszy lęgowych.

Projektem objęte zostały takie gatunki ptaków jak: rybołów, bielik, puchacz, sokół wędrowny, kania ruda, kania czarna, czyli duże ptaki szponiaste o specyficznych wymaganiach w stosunku, co do umiejscowienia swojego „domu”. Dla tych odrobinę mniejszych przedstawicieli lokalnej awifauny, czyli pozostałych sów  - sóweczek, włochatek, puszczyków oraz dla gągoła wywieszane są budki lęgowe, dostosowane wielkością i średnicą otworu wlotowego do każdego przyszłego mieszkańca. Natomiast najliczniejsze tutaj mieszkanki śródlądowych wód  - kaczki, również doczekają się swojego azylu w postaci wyłożonych koszy lęgowych.

Aktualnie na terenie nadleśnictwa trwają prace związane z montażem platform lęgowych, które są nie lada wyzwaniem wymagającym sporego doświadczenia, ponieważ każda platforma musi być umieszczona w koronie pokaźnej wielkości sosny. Wciągnięcie przyszłego gniazda wymaga od osoby montującej wejścia na wierzchołek drzewa oraz obcięcia gałęzi przeszkadzających zarówno przy wciąganiu, jak i w dolocie do gniazda przyszłego mieszkańca. Muszą być one wykonywane przez wyszkolonego alpinistę, w uprzęży, wyposażonego w zabezpieczoną pilarkę i tzw. lisi ogon. Jak przebiega taka akcja, możecie zobaczyć na wyżej załączonych zdjęciach.

Projekt pod nazwą „Ochrona ptaków i siedlisk na obszarach Natura 2000 Pojezierze Sławskie i Żurawie Bagno Sławskie oraz ograniczenie antropopresji turystycznej na te obszary w Nadleśnictwie Sława Śląska" jest współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków własnych nadleśnictwa, Gminy Koslko i Gminy Sława.

Tekst: Katarzyna Ziółek

Autorki zdjęć: Katarzyna Ziółek i Żaneta Wojcieszyk