Asset Publisher Asset Publisher

Finał turnieju gry "Żywioły lasu"

Finał turnieju gry planszowej „Żywioły lasu” już za nami! Spośród 249 drużyn, które wzięły udział w rozgrywkach regionalnych, 8 najlepszych spotkało się w Warszawie. Ostatecznie, po zaciętej walce, najlepsza okazała się drużyna „Na Tropie 3” z miejscowości Kacwin (Nadleśnictwo Krościenko).

Finał turnieju poprzedziły rozgrywki regionalne, które odbyły się w 45 nadleśnictwach w całej Polsce. Trwały one przez 4 tygodnie, a uczestniczyło w nich udział prawie 1000 graczy. Wyniki rozgrywek publikowane były w rankingu, który na bieżąco aktualizowano na stronie www.zywiolylasu.com.pl. W zasadzie do ostatniego dnia etapu regionalnego ważyły się losy zawodników i nie było pewności, która ósemka przejdzie do ścisłego finału. Ostatecznie, w rozgrywkach regionalnych, najlepsze okazały się drużyny: „Smukłe korniki z Jenińca” (843 pkt), „Na tropie 3” z Kacwina (833 pkt), „Susły” z Pszczyny (830 pkt), „Asy z szóstej klasy” z Kobiernic (829 pkt), „Wataha” z Bojszów (828 pkt), „Galopujące ślimaki” z Jenińca (819 pkt), „Mega Wąż 9” z Białej Drugiej (813 pkt) oraz „Gryfy 8” z Gryfic (813 pkt).

Wszystkie drużyny przyjechały 14 czerwca do Warszawy, aby zmierzyć się w walce o tytuł mistrza gry „Żywioły lasu”. Napięcie było wyczuwalne u wszystkich, ale sposoby na radzenie sobie z nim – różne. Jedne drużyny do ostatniej chwili planowały strategię i nawet rozgrywały próbne rozdania, inne starały się wyciszyć i czekały na rozpoczęcie finału. Wreszcie zaczęła się decydująca rozgrywka. Na twarzach graczy rysowało się skupienie, wszystkie decyzje były przemyślane, a każdy znacznik ustawiany tak, żeby uzyskać jak najlepszy wynik. Po 30 minutach drużyny zakończyły grę i rozpoczęło się zliczanie punktów. Sędziowie przeliczali punkty nawet dwa razy, potęgując napięcie wśród oczekujących na wyniki.

Za nim jednak nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Pan Krzysztof Janeczko pogratulował zawodnikom udziału w turnieju, podkreślając, że wszystkie drużyny, które awansowały do finału są zwycięzcami i wszyscy gracze, którzy spotkali się tego dnia w Warszawie powinni być z siebie dumni. Nagrody oraz upominki dla laureatów i finalistów wręczyli Pan Krzysztof Janeczko oraz Pani Beata Grabska, zastępca dyrektora CKPŚ ds. projektów LP. Zawodnicy ze zwycięskich drużyn odebrali nagrody w postaci profesjonalnych namiotów, śpiworów lub lornetek. Szkoły, reprezentowane przez drużyny, które zajęły miejsca na podium, otrzymały dodatkowo wyposażenie do pracowni przyrodniczych (m.in. mikroskopy, zestawy do badania wody, lupy, tablice edukacyjne czy preparaty mikroskopowe). Każdy zawodnik otrzymał również pamiątkowy egzemplarz gry „Żywioły lasu”.

Najwięcej punktów w finale (417) uzyskała drużyna „Na Tropie 3”, która wcześniej wygrała także rozgrywki regionalne w Nadleśnictwie Krościenko. Na drugim miejscu znalazła się drużyna „Wataha” z Nadleśnictwa Kobiór (389 pkt), natomiast trzecie miejsce, z 383 punktami, zajęły „Asy z szóstej klasy” (zwycięzcy etapu regionalnego z Nadleśnictwa Bielsko). Następne w kolejności były drużyny” „Galopujące ślimaki” (380 pkt), „Susły” (378 pkt), „Mega Wąż 9” (373 pkt), „Smukłe korniki” (360 pkt) i „Gryfy 8” (332 pkt).

Gratulujemy wszystkim zawodnikom, a także dziękujemy ich opiekunom i szkołom za zgłoszenia i opiekę nad drużynami. Podziękowania kierujemy również do nadleśnictw, które zdecydowały się na wzięcie udziału w turnieju i zadbały o sprawne przeprowadzenie rozgrywek regionalnych.

Mamy nadzieję, że gra się spodobała, a eliminacje wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Liczymy także, że dzięki tej lekkiej formie nauki przez zabawę, udało nam się choć trochę przybliżyć Wam tematy małej retencji i ochrony przeciwpożarowej w polskich lasach.

 

 

Wydarzenie organizowane było w ramach promocji:

„Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”

„Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach górskich”

„Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków związanych z pożarami lasów”

realizowanych przez Lasy Państwowe ze wsparciem funduszy europejskich.