Aktualności Aktualności

Metamorfoza ośrodka w BbPN

W ciągu 2 lat ośrodek rehabilitacji zwierząt prowadzony przez Biebrzański Park Narodowy zmienił się nie do poznania. Dzięki inwestycji wartej prawie 1,5 mln zł dwu- i czworonożni pacjenci placówki mogą liczyć na znacznie lepszą opiekę i szybszy powrót do zdrowia. Środki na modernizację i doposażenie przekazały BbPN Lasy Państwowe.

Do ośrodka trafiają dzikie zwierzęta z terenu parku i okolicznych miejscowości. Część z nich po okresie leczenia i rehabilitacji wraca do naturalnego środowiska. Te zaś, które nie są w stanie przeżyć samodzielnie na wolności, pozostają w placówce w specjalnie dla nich przygotowanych zagrodach, w warunkach zbliżonych do tych z ich naturalnych siedlisk.

Ośrodek w Grzędach funkcjonuje od 2003 r. i koszty jego działalności pokrywa bezpośrednio park. Po wielu latach użytkowania pomieszczenia ze względu na swój stan wymagały pilnych remontów, brakowało też urządzeń niezbędnych m.in. do diagnostyki. Metamorfoza placówki odbyła się w dwóch etapach. W 2016 r. zakupiono sprzęt weterynaryjny i specjalistyczny, na przykład odchowalnik dla ptaków – rodzaj inkubatora, dzięki któremu udało się uratować ważące 300 g pisklę bociana. Wbrew swojej nazwie odchowalnik dobrze służy również małym jeżom czy zającom, pomagając utrzymać temperaturę właściwą dla takich maluchów, pozbawionych opieki matki.

Rok później uzupełniono wyposażenie ośrodka między innymi o sprzęt rentgenowski i samochód ambulatoryjny przystosowany do przewożenia chorych zwierząt. Spektakularną przemianę, udokumentowaną na zdjęciach, przeszedł też sam obiekt: odnowiono dach i elewację, postawiono nową wolierę dla zwierząt połączoną z izolatką, wyremontowano ambulatorium oraz pomieszczenia dla zwierząt. Z dość spartańskich warunków ośrodek przeniósł się wprost w XXI w.

– Realizacja tego projektu daje nam mnóstwo nowych możliwości. Możemy udzielić pomocy większej niż dotychczas liczbie pacjentów, zapewniając im jednocześnie odpowiednie warunki leczenia i rehabilitacji. Pracujemy na specjalistycznym sprzęcie umożliwiającym szybkie postawienie trafnej diagnozy i dobranie odpowiedniego sposobu leczenia. Dzięki temu trafiający do nas pacjenci mają większą szansę na wyleczenie i powrót do środowiska naturalnego. To motywuje do dalszej wytężonej pracy, ponieważ dla nas, jako opiekunów, nie ma większej radości niż widok dzikiego podopiecznego powracającego na wolność. – podkreśla dr Agnieszka Tylkowska, która od czterech lat kieruje ośrodkiem w BbPN.  

Mechanizm finansowego wsparcia parków narodowych działa w Lasach Państwowych już od kilku lat. W zeszłym roku parki narodowe wykorzystały ponad 52 mln zł na różne projekty związane ze zrównoważoną gospodarką leśną, ochroną przyrody czy badaniami naukowymi. W tym roku pula środków przeznaczonych przez LP na ten cel wynosi 70 mln zł, aktualnie trwa ocena wniosków złożonych przez dyrektorów parków.